Оберіть мову: Eng
Позняки
м. Київ, ТЦ "Паралель" вул. Мишуги 6, мінус перший поверх

+38 098 924 39 30
+38 095 327 50 50
+38 044 206 95 84

Графік роботи:

Пн.-Пт. 09:00-20:30
Сб.-Вс. 09:00-15:00

Замовити дзвінок

График работы:

График работы:

Пн.-Пт. 08:00-21:30
Сб.-Вс. 09:30-19:00

Заказать звонок

График работы:

Небезпеки протрузій і гриж міжхребцевого диска

Протрузія міжхребцевого диска — одне з ускладнень остеохондрозу, початкова стадія досить важкого захворювання хребта — міжхребцевої грижі. Найчастіше люди застосовують саме термін «міжхребцевого», хоча це не зовсім вірно, адже протрузія (або грижа) утворюється між хребцями, а не між хребтами.

Протрузія диска (від латинського «protrudere» — «виступати за…») – це випинання міжхребцевого диска за його межі без розриву фіброзного кільця.

Протрузії з’являються після пошкодження внутрішніх волокон фіброзного кільця, зовнішня оболонка при цьому залишається цілою і утримує в межах міжхребцевого диска драглисте ядро. Саме фіброзне кільце виходить за міжхребцевий диск, утворюючи виступ. Виступи бувають різних розмірів, від 1 до 5 мм. Сама по собі протрузія диска протікає безсимптомно. Больовий синдром виникає внаслідок компресії або подразнення нервових корінців. Біль має непостійний характер, це залежить від ступеня роздратування нервів при прийнятті різних положень тіла. Симптоми протрузії диска залежать від її розташування і величини, ступеня компресії нервових корінців і спинного мозку.

В залежності від того, де розташовується виступ фіброзного кільця щодо хребетного стовпа, виділяють центральні, задні, латеральні і заднелатеральные протрузії міжхребцевих дисків.

Латеральні (бічні протрузії) можуть знаходитися зліва або праворуч від хребта. Цей вид протрузій зустрічається дуже рідко, вони протікають безсимптомно до того моменту, поки не починається тиск на довколишні корінці.

Заднелатеральные протрузії в силу свого розташування впливають на нервові корінці і на інші структури спинного мозку. Вони протікають безсимптомно, але можуть проявитися при фізичному впливі на нервові структури.

Центральні протрузії являють собою виступи, розташовані до центру спинномозкового каналу. Такі протрузії рідко потребують лікування, оскільки протікають безсимптомно.

Задні протрузії, безпосередньо впливають на спинномозкові структури, що призводить до появи больового синдрому, порушення чутливості і моторики.

Залежно від структур, на які впливає протрузія, виникають рефлекторні, корінцеві, корінцево-судинні, компресійно-спинальні, церебральні синдроми.

Міжхребцева («міжхребцева») грижа утворюється при значному пошкодженні диска і виході частини його вмісту за межі встановлених меж. Цей процес, що характеризує перехід протрузії в більш важку форму дискової дегенерації, є одним з найбільш складних захворювань хребта.

Причини виникнення хребцевих гриж.

Існує спадкова схильність до виникнення міжхребцевої грижі (близько 48% населення) – розвиток дегенеративного процесу пов’язано з мутацією генів, що кодують білки сполучної тканини. Ослаблення фіброзного кільця міжхребцевого диска виникає у досить молодому віці, приблизно в 19 років, і з цього віку дистрофічні зміни в дисках тільки прогресують.

Значні фізичні навантаження, падіння з висоти на ноги або сідниці, неправильний різкий підйом тягарів майже завжди призводить до утворення міжхребцевої грижі. Незначні, але регулярні навантаження на хребет, що призводять до поступового зношування і ослаблення волокон фіброзного кільця, теж сприяють виникненню грижового випинання. У такій ситуації навіть незначне звичайний рух може стати фатальним» для людини і достатнім для утворення грижі. Грижі міжхребцевих дисків можуть зустрічатися як у дітей, так і дорослих.

Харчування дисків здійснюється дифузно шляхом поглинання поживних речовин із навколишнього міжклітинної рідини. Синтез протеогліканів і колагену безпосередньо залежить від рівня дифузії, і так як з віком він знижується, це негативно позначається на міцності диска. Через формуються розриви в колагенових волокнах диска пульпозне ядро проникає за межі фіброзного кільця – так утворюється екструзія. Наявність екструзії завжди супроводжується аутоімунним конфліктом, так як вміст пульпозного ядра чужорідне для організму, імунітет і не розпізнає його як власну тканину.

Стадії формування міжхребцевих гриж:

• 1 стадія (протрузія) — відбувається пошкодження внутрішніх волокон фіброзного кільця без розриву зовнішньої оболонки, яка утримує драглисте ядро у своїх кордонах, утворюючи рухливий фрагмент.
• 2 стадія (екструзія) — відбувається пошкодження і внутрішніх, і зовнішніх волокон фіброзного кільця диска в поєднанні з виходом пульпозного ядра за межі фіброзного кільця.
• 3 стадія (секвестрація) грижі — найбільш ускладнений варіант розвитку міжхребцевої грижі. Це відділення (фрагментованість) частини пульпозного ядра і випадання його в просвіт спинномозкового каналу.

Якщо хребетна грижа не тисне на нерв, то ви можете взагалі не знати про її існування – вона може взагалі не проявляти себе, або ж буде проявлятися незначними болями.

Види міжхребцевих гриж

Важливо знати, як саме деформований пошкоджений хребетний диск. Грижі підрозділяються в залежності від напрямку випадання секвестру:

Внутриспинномозговые — випинання розташоване в каналі спинного мозку і може загрожувати його цілісності.

Внутриспинномозговые грижі класифікують на:

  • заднесрединные – як правило, стискають спинний мозок або структури «кінського хвоста»;
  • парамедіанні – здавлення спинного мозку ймовірно з однієї або двох сторін;
  • заднебоковые – найбільш часто зустрічається вид, для якого характерно здавлення нервових корінців з однієї або двох сторін;

Форамінальні — розташовуються в нього в отворі.

Фораминальная грижа може здавлювати нервові корінці з одного боку, виходять через цей отвір. При такій спрямованості грижі больовий синдром виражений найбільш яскраво.

Бічні — виходять з бічної частини диска.

Симптоматика при бічних грижах майже відсутня, виключаючи наявність такої у шийному відділі хребта – така небезпечна локалізація пережатием хребетної артерії і нерва;

Передні (вентральні), які супроводжуються іритації передньої зв’язки хребта.

Такі грижі часто секвестрируются.

Грижа L5-S1

На знімку стрілкою зазначено як грижа МПД L5-S1 здавлює один з спінальних гангліїв
Симптоми захворювання залежать від локалізації грижі диска в хребті і поділяються на:
– рефлекторні (больовий синдром на рівні відповідного відділу хребта);
– корінцеві та корінцево-судинні (порушення чутливості, слабкість м’язів, трофічні порушення в зоні іннервації ураженого корінця, виражений больовий синдром);
– компресійно-спинальні (ознаки здавлення спинного мозку);
– церебральні синдроми (ознаки хронічного порушення мозкового кровообігу в басейні хребетних артерій).

Грижа хребта, лікування

Існує ряд захворювань, своєчасне лікування яких може значною мірою вплинути на прогноз одужання. В тому числі і міжхребетні грижі, лікування яких не виняток. Дуже важливо не упустити той момент, коли ще можна обійтися без операції і зупинити прогресування захворювання.

Необхідно пам’ятати про те, що хірург видаляє грижу, а остеохондроз продовжує розвиватися за своїми законами!

У хворих, які перенесли операцію з приводу грижі хребта, визначається ряд патологічних змін в міжхребцевому диску і хребетному каналі на прооперированном та суміжних рівнях. Основними з них є повторні грижі і протрузії міжхребцевих дисків, явища післяопераційного рубцевого епідуриту, а також стеноз хребетного і корінцевих каналів. Дані процеси та їх поєднання вважаються основними причинами рецидивів болю в післяопераційному періоді.

У деяких випадках при лікуванні міжхребцевих протрузій і гриж показано оперативне втручання, але для цього необхідні абсолютні показання.

До них відносяться симптоми компресії кінського хвоста спинного мозку (оніміння промежини, парез стоп, порушення функції тазових органів). Але і в такому випадку необхідно пам’ятати, що операція не є заключним етапом лікування дискогенної патології — це всього лише одна з ланок великого комплексу реабілітаційних заходів.

Грижа міжхребцевого диска — це захворювання, результат якого багато в чому залежить і від бажання людини одужати. Тільки одного майстерності та вміння доктора буде недостатньо, якщо Ви самі не докладати до цього певні зусилля, адже від Вас залежатиме дотримання режиму фізичних навантажень і виконання лікарських рекомендацій. Успішне лікування міжхребцевої грижі залежить від безлічі факторів і нюансів.