Плоскостопість – деформація форми стопи з пониженням її склепінь і втратою ресорної і амортизуючою здібностей стопи. У слідстві чого склепіння стопи не можуть виконувати дві основні функції: утримання рівноваги і амортизація присутньої ударної сили на хребет при ходьбі. З-за того, що м’язи і зв’язки стоп перестають працювати і стають слабкими, вони змінюють і зовнішній вигляд – осідають і стають абсолютно плоскими.
Це загрожує негативними наслідками для суглобів. Вони змушені компенсувати всю навантаження, яку раніше брали на себе стопи. Саме тому з-за плоскостопості можна відчувати болі в спині і ногах зовсім не підозрюючи, що причина цих проблем – це сплощення склепіння стопи. Як наслідок, виникає швидке стомлення при ходьбі, біль у стопах, колінах, стегнах і попереку, а також розвивається патологічна постава, сколіоз, міжхребцевого артрозу, варикозне розширення вен.
Плоскостопість буває як вроджені, так і набуті. Придбане плоскостопість зустрічається в будь-якому віці і може бути пов’язано родом діяльності людини (професією). Плоскостопість у людей сидячих професій, так і у людей, робота яких пов’язана з частим перебуванням на ногах, а також важкої фізичної праці. В одному випадку плоскостопість формується із-за відсутності навантаження на м’язи стопи, а в іншому – з-за надмірних навантажень.
Причини плоскостопості:
- надмірна вага;
- спадкова схильність до слабких м’язів і зв’язок стопи;
- слабкі зв’язки і м’язи стопи і гомілки через відсутність фізичного навантаження;
- незручна, вузька або неправильно підібрана взуття, високий каблук;
- тривалі навантаження на ноги і стопи;
- вагітність;
Травми: травми стоп, перелом щиколотки і п’яткової кістки, удари і тріщини хрящів, розриви зв’язок, ушкодження м’язів і зв’язок, що зміцнюють склепіння стопи;
Захворювання: рахіт і як наслідок ослаблення й м’якість кісток, які дуже легко деформуються, ускладнення після поліомієліту – параліч м’язів стопи і гомілки;
Симптоми плоскостопості:
- стоптане взуття;
- швидка стомлюваність ніг;
- біль у стопах після навантаження, набряклість, можливі навіть судоми;
- на останній стадії захворювання крім ніг починає боліти поперек;
Причин виникнення плоскостопості дуже багато, але основною причиною є недостатня розвиненість м’язів і зв’язок стопи. Тому для правильного формування склепіння стоп потрібно постійно тренувати. У проблемі лікування плоскостопості може допомогти наш центр здоров’я хребта «NewSpine». Спеціальні вправи, що виконуються на тренажері, і опорний валик дозволяють здійснити масаж стоп, зміцнити м’язи зводу стопи і поліпшити циркуляцію крові в нижніх кінцівках.