Остеохондроз шийного відділу хребта є поширеною патологією з різноманіттям клінічних проявів за поєднанням симптомів і синдромів. Це пояснюється анатомо-фізіологічною специфікою шийного відділу хребта і особливостями патогенетичного процесу. На ступінь вираженості клінічних проявів впливає характер дегенеративно-дистрофічних уражень міжхребцевих дисків хребта і навколишніх тканин. Хвороба розвивається поступово в основному у осіб середнього віку 30-55 років і має хронічний прогресуючий характер.
Шийний остеохондроз – симптоми і прояви
Клінічна картина не має чітко окресленого початку і може проявитися, як стандартними симптомами, так і тими, які важко пов’язати з даним захворюванням. За класифікацією синдромів шийного остеохондрозу найпоширеніші:
Рефлекторні синдроми, що проявляються вегето-судинними, нейродистрофическими і м’язово-тонічними порушеннями. Відзначається гострий біль у вигляді «прострілів» або постійного характеру, що посилюється при рухах голови. Нерідко викривлення шиї і обмеження її рухливості, напруга м’язів. При пальпації відчувається хворобливість в області остистих відростків і міжхребцевих дисків. Біль іррадіює в руку і плечовий пояс, супроводжуючись вегетативними проявами у вигляді спека або мерзлякуватість рук. При кардиалгическом синдромі клінічна картина схожа зі стенокардією.
Корінцевий синдром або дискогенний шийний радикуліт. Розвивається на тлі фізичної напруги і переохолодження. Разом з болем спостерігаються зміни чутливості, рухової функції.
Корінцево-судинний синдром (радикулоишемия) характеризується появою рухових і чутливих розладів, оніміння і слабкість в пальцях кисті на фоні зникнення больових відчуттів.
Спинальні синдроми шийного остеохондрозу, що розвиваються при здавленні спинного мозку і судин остеофитом або грижею диска, проявляються болем в області шиї і плечей, парезом рук і ніг, втратою чутливості.
Де перевірити діагноз – остеохондроз
Для діагностики остеохондрозу шиї і подальшого лікування необхідна консультація невролога. На підставі клінічних проявів і об’єктивного огляду хворого призначаються сучасні діагностичні методи – комп’ютерна (КТ) або магнітно-резонансна томографія (МРТ). Найбільш цінна інформація при обстеженні хворого виявляється методом МРТ, дає точне зображення структурних змін, стану хребців, міжхребцевих дисків, зв’язкового апарату, внутрішньохребетних утворень, а також їх впливу на спинний мозок і тверду мозкову оболонку.
Лікування шийного остеохондрозу
Запорукою ефективного результату в лікуванні грудного остеохондрозу, поперековий остеохондроз захворювання є систематичне, тривале і етапне застосування специфічних методів.
Необхідно взяти до уваги основні етіологічні фактори розвитку шийного остеохондрозу – порушення постави, слабка фізична підготовка, малорухливий спосіб життя, зайва вага, нерозвинений м’язовий каркас і постійне нервове напруження. Це означає, що будь-який метод терапії – фізіотерапію, витягування, масаж – необхідно поєднувати з правильним фізичним навантаженням під контролем фахівця.
Для лікування остеохондрозу шиї у нашому центрі успішно застосовується методика виконання комплексу повільних рухів на спеціальному тренажері «Кипарис» у поєднанні з діафрагмальний диханням. Результатом курсу занять стає довгострокове позбавлення від больових і дискомфортних відчуттів, поліпшення психоемоційного стану.